Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

İNGİLİZ BELGELERİ IŞIĞINDA ERMENİ SOYKIRIMI YALANI
01.02.2012
Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Yeni Çizgi Derneğinin birlikte düzenlediği Kültür Konferanslarının Sinanpaşa Külliyesinde, 27 Ocak 2012 Akşamı yapılan bölümünde Tarihçi-Yazar Nurettin Baydur, İngiliz belgeleriyle Ermeni soykırımı yalanını anlattı.

Konuşmasına Fransa Parlemantosunda yasalaşan ve "Ermeni soykırımı yoktur" diyene ceza verilmesini öngören yasayı kınayarak başlayan Baydur, asıl soykırımcıların, tarihte resmileşmiş soykırımları bulunan Fransızlar olduğunu, sadece sözde olan ve resmi hiçbir kaydı olmayan bir olayın böyle bir ülkenin parlementosundan geçmesinin utanç verici olduğunu belirtti.

Daha sonra konuşmasına elindeki İngiliz belgelerinden bölümler okuyarak devam eden Nurettin Baydur özetle "Elimdeki belgeler kolay bulunmaz. Gerçekleri anlatan bu tür belgeler Ermeniler tarafından yok edilmiştir. Ermenistan eski Cumhurbaşkanı bile belgelere göre böyle bir soykırımın olmadığını söylemektedir. Evet çatışmalar olmuştur. Bu çatışmalarda hem Türklerden hem de Ermenilerden ölenler olmuştur. Bunlar belgelerle kanıtlıdır. Ne yazık ki büyüyen Türkiye’nin önüne engel çıkarmak için bu tür oyunlar oynanmaktadır. Gerçekleri yansıtmayan bu soykırım yalanını bu belgelerle her platformda anlatacağım" dedi.

Konferansın sonunda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil "Bu konu çok önemlidir. Belgelerle bu konuya ışık tutan Nurettin Baydur 'a çok teşekkür ederiz. Devletimiz bu konuda çok titiz çalışıyor. Başka devletler kanıtları yok ederken, devletimiz bütün belgelerini dünyaya açtı ve gelin inceleyin dedi. Bu bile soykırımın yalan olduğunun en büyük kanıtıdır " dedi.