Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

İSMAİL YAĞCI “TOPKAPI SARAYI VE MUKADDES EMANETLER” KONULU KONFERANS VERDİ
12.12.2011
Yenişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Yeni Çizgi Tarih Derneğinin birlikte düzenlediği kültür etkinliklerinin bu haftaki konuğu Ünlü Tarihçi, Gazeteci-Yazar İsmail Yağcı oldu.

Konferansa Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Yeni Çizgi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahri Yıldız, Belediye Meclis üyeleri , dernek üyeleri ve Yenişehirli vatandaşlar katıldı.

Yağcı, önce kısaca Yenişehir tarihinden bahsetti. Daha sonra, barkovizyon desteği ile Topkapı Sarayı'nı ve sarayda saklanan Kutsal Emanetleri anlatan Yağcı, “İslamiyetin ilkleri ve Peygamberimizin bıraktığı hatıralarla sizleri tanıştırmak istiyorum. Topkapı Sarayını gezseniz, her tarafını dolaşsanız bile göremeyeceğiniz, depolarda saklanan bu değerli eserlerin fotoğraflarını görüyorsunuz. Yıllardır Topkapı Sarayına girer çıkarım ama bende Hırka-i Saadeti açık şekilde görmedim. Hiç bir ayeti kerimenin vahiy nüshası sergilenmez. İnşallah bunlar unutulmaz bir hatıra olur." dedi.

Konuşmasına Mukaddes Emanetlerin Türkiye'ye nasıl getirildiğinden bahsederek devam eden Yağcı "Bu emanetlerin üç kaynağı vardır. Birincisi Yavuz Sultan Selim Han 1517'de Mısır'ı fethederek Mısır'daki Halifeden hilafeti devraldı ve o halife'nin muhafazasına tevdi edilmiş olan emanetleri teslim aldı, ikincisi Mekke-i Mükerreme Emiri oğluyla birlikte, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere de bulunan mübarek emanetleri Yavuz Sultan Selim Han'a gönderdi, üçüncüsü ise 1918 yılında Medine Seferi Kuvvetler Komutanı Fahrettin Paşa surre alayları ile gönderilen emanetleri İngilizlerin eline geçmesin diye 400 sandıkla İstanbul'a getirdi." dedi.

Konferansın sonunda, Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil "Bizleri kırmayarak ilçemize gelen ve verdiği konferansla bizleri bilgilendiren İsmail Yağcı'ya teşekkür ediyorum’’ diyerek kendisine hatıra plaketi verdi. Yeni Çizgi Dernek başkanı Prof. Dr. Bahri Yıldız da Yağcıya çiçek vererek teşekkürlerini iletti.