Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

PROF. DR. İBRAHİM ADNAN SARAÇOĞLU 'NDAN HAYATIN BEREKETİ VE ANADOLU TOPRAKLARI KONULU KONFERANS
12.03.2012
Bitkilerin koruyucu, önleyici ve destekleyici güçleri konusunda yaklaşık 42 yıldır aralıksız olarak bilimsel araştırmalar yapan Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU, 9 Mart Cuma akşamı Osmangazi Lisesi Konferans Salonunda " Hayatın Bereketi ve Anadolu Toprakları" konulu bir konferans verdi.

Yenişehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ve Yenişehir Kültür-Sanat, Tarih ve Tanıtım Derneği işbirliği ile düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. İbrahim A.SARAÇOĞLU; 'Bize kültürümüzü unutturmaya çalışıyorlar, yaşadığımız sıkıntıların başında bu geliyor. Bakın çocuklara ilkokulda yontma taş devri, cilalı taş devri anlatılıyor. Avrupa'ya gidin bakın bir çocuk bitkilerin özellikleriyle birlikte isimlerini kolaylıkla sayabilir. Biz de ise maalesef üniversite öğrencilerimiz bile bitkileri tanımıyor. Bunu acilen düzeltmeliyiz. Unutulan kültürümüzü yeniden hatırlamalı ve yaşamalıyız. Kaybolan değerlerimizi yeniden elde etmeliyiz" dedi.

Beslenme alışkanlıklarımız hakkında da bilgiler veren İbrahim SARAÇOĞLU, özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Meyve ve sebzelerin mevsiminde alınması ve geleneksel tohumlar ile yetiştirilmiş bitkileri tercih edilmesi konusunda izleyicileri uyaran SARAÇOĞLU, sağlıklı beslenmenin, sağlıklı bir ruh yapısına sahip olmamızda etkili olacağını söyledi.

Konferansın sonunda Yenişehir Garnizon Komutanı Albay Kayhan Yaşar SUCAKLI ve Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi CİNGİL, Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU'na plaket ve çiçek takdim ettiler.