Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

PROF. DR. İLBER ORTAYLI'NIN KATILDIĞI KONFERANSA YOĞUN İLGİ
10.09.2012
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı 6 Eylül Perşembe akşamı Sinanpaşa Külliyesi Toplantı Salonunda "Osmanlı Tarihinde Bursa ve Yenişehir" konulu bir konferans verdi.

Yenişehir'in Kurtuluşunun 90.Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Yenişehir Kaymakamlığı ve Yenişehir Belediyesi'nin birlikte düzenlediği konferansa, Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz, Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Yenişehir Garnizon Komutanı Albay Mesut Gündoğusu, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansta önemli bilgiler veren Prof. Dr. İlber Ortaylı; "Ermenek teorisi doğru ise ikinci, doğru değil ise Anadolu'da tamamı Türkler tarafından kurulmuş ilk ve tek şehir Yenişehir'dir" dedi. Türklerin Anadolu'ya 12. Asırda kesin olarak göçebe olarak geldiklerini, dört koldan Anadolu'yu ele geçirdiklerini anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, buraya yerleştikleri dönemlerde ele geçirdikleri şehirlerin isimlerini olduğu gibi benimsediklerini, bu konuda hiçbir komplekslerinin olmadığını belirtti. Yenişehir'in göçebe Türkler tarafından kurulduğunu ve adının da bu sebeple Yenişehir olduğunu söyleyen Ortaylı, Yenişehir'in özelliği olan bir şehir olduğunu, örneğin hutbenin okunduğu caminin ve Osmanlı devletin kurucularından birinin Makam Türbesinin burada bulunduğunu ifade etti. Eski devletlerin balkondan ilan edilerek kurulmadığını anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, örneğin Türkiye Cumhuriyeti'nin de devlet olarak kurulduk şeklinde bir ilanının olmadığını çünkü Türkiye'nin kurulmuş değil, rejim değiştirmiştir bir ülke olduğunu belirtti.

Yenişehir'de 15. ve 16. yüzyıla ait çeşitli camilerin bulunduğunu anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı 19.yüzyılda Sultan Abdülhamit Han'ın temsile çok dikkat ettiğini, Yenişehir'de özellikle Belediye Binasının Bursa ile aynı özellikler taşımasının bu konuda iyi bir gösterge olduğunu belirtti. Kışlak olarak teşekkül eden ve Osmanlı Hanlarının oturduğu ilk yerleşke olan Yenişehir'in 1919 yılında Yunanlılar tarafından işgale uğradığını ifade eden Ortaylı, Anadolu Hareketinin ortaya çıkması sebebi ile İngiltere'nin intikam duyguları ile burayı Yunanistan'a verdiğini söyledi. Prof. Dr. İlber Ortaylı; "Ali Fuat Paşa ve Kazım Karabekir Paşa tarafından Başkumandan olarak kabul edilen Mustafa Kemal Atatürk'ün "İlk Hedefiniz Akdeniz'dir" şiarıyla ateşlenen Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucunda 6 Eylül 1922'de Yenişehir'in kurtuluşu gerçekleşmiştir" dedi.