Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

PROF. DR. İLHAN TAPAN AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMA MERKEZİ CERN'DE YAPILAN DENEYLERİ ANLATTI
18.01.2012
Yenişehir halkına din, tarih, kültür ve bilim konularında bilgiler vermek için başlatılan Külliye Konferanslarının, 13 Ocak Akşamı yapılan bölümünde Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tapan CERN'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) yapılan deneyler hakkında bilgiler verdi.

CERN'de yürütülen CLIC, LHeC ve RD51 Projelerinde görevli olan ve "Türk Hızlandırıcı Merkezi" Projesinin Uludağ Üniv. temsilciliğini yapan Prof. Tapan, barkovizyon desteği ile verdiği konferansta özetle şu konulara değindi:

İsviçre-Fransa sınırındaki Cenevre'de bulunan CERN, dünyanın en büyük parçacık fizigi araştırma laboratuvarıdır. 80 Ülkeden 500 üniversiteyi temsilen, aralarında Türklerin de bulunduğu, 6500 bilim adamı CERN'de araştırmalar yapmaktadır. CERN'de yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) projesinin amacı, "Büyük Patlama" sonrasında yaşanan yüksek enerji ve yüksek yoğunluğu oluşturmaktır.

Bu deneylerin üç amacı vardır.

  1. Maddeye kütle kazandıran parçacık olan "Higgs parçacığı" nı bulmak, "Büyük Patlama" teorisini ispatlamak.
  2. Evrenin yaklaşık yüzde 70'unu oluşturan "Karanlık Maddenin" ne olduğunu bulmak. Yüksek enerjiye ulaşıp “Karanlık Maddeyi" deneylerde ortaya çıkarıp özelliklerini ölçmek.
  3. Maddenin ve evrenin nasıl oluştuğu anlamak.

Kalabalık bir izleyici topluluğunun izlediği konferansın sonunda, Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Bayraktar Prof. Dr. İlhan Tapan' a çiçek ve plaket vererek verdiği bilgiler için teşekkür ettiler.