Facebook Twitter Arama

SOHBET DETAY

YUSUF OĞUZOĞLU BURSA VE YENİŞEHİR İÇİN ATATÜRK’ÜN ÖNEMİNİ ANLATTI
16.11.2011
Yenişehir Belediyesi Sosyal ve Kültürel İşler Müdürlüğü ile Yenişehir Yeni Çizgi Derneğinin 10 Kasım Atatürk’ ü anma programı çerçevesinde, geçtiğimiz akşam saat 19.30’ da Sinanpaşa Külliyesinde düzenlediği “Atatürk ve Bursa” konulu konferans, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’ nun katılımıyla gerçekleşti.

Yoğun bir ilgiyle izlenen konferansta Prof.Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Atatürk ün hayatını, askeri başarılarını, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş aşamasında Atatürk’ ün karşılaştığı zorluklar konusunda bilgiler verdi . Atatürk’ ün Bursa için verdiği uğraşlar, Bursa’ya verdiği değer, Bursa’ya yaptığı ziyaretler ve İpekiş ve Merinos fabrikasının bizzat kendisinin gelerek hizmete açması konularına değindi. Bugün,gelişmiş bir sanayi şehri olan Bursa’nın, sanayi temellerinin Atatürk tarafından atıldığını söyledi.

Konferansa katılanların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, bir soru üzerine Yenişehir’ in Osmanlı İmparatorluğuna ilk başkentlik yaptığını, Bursa’nın fethinden sonrada önemini yitirmediğini, Yenişehir’ in tarihi eserler açısından çok zengin olduğunu ve şehzade sarayının yerinin bulunması için çalışmalar yapılacağını söyledi.

Çok verimli geçen konferansın sonunda, Yenişehir Kaymakamı Samet Ercoşkun,Garnizon Komutanı K. Yaşar Sucaklı ve Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil tarafından Prof Dr.Yusuf Oğuzoğlu’na katılımlarından dolayı çiçek ve plaket verildi.