Facebook Twitter Arama

HABER DETAY15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ
17.07.2017
15 Temmuz Şehitleri Anma, Milli Birlik ve Demokrasi Günü ilçemizde çeşitli törenlerle kutlandı.

14 Temmuz 2017 Cuma günü Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanlarının katılımıyla Basın Açıklaması yapıldı. Daha sonra aynı gün saat 18.30’da Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer DEMİREL’in katılımıyla “ 15 TEMMUZ” konulu konferans düzenlendi.

Programın ikinci günü Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde gerçekleşen “15 TEMMUZ KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ” açılışının ardından, Çınarlı Camii önü Demokrasi Meydanından başlayıp, Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehter Takımı eşliğinde Derviş Eroğlu Bulvarına, oradan tekrar Demokrasi Meydanında son bulan MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ yapıldı.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Milli Birlik ve Demokrasi Günü münasebetiyle düzenlenen programlara, Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, Yenişehir Garnizon Komutanı Albay Hakan CİRİT, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK, Cumhuriyet Başsavcısı Veysi OKTAY, AK Parti İlçe Başkanı Adnan KAMIL, İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Burak DURAL, Belediye Başkan Yardımcımız Zekai DÜNDAR, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Teşkilatı, STK Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe protokolü, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş güzergâhı boyunca vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Milli Birlik Yürüyüşünün ardından Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Tüm şehitlerimizin ruhuna okunan Kuran-ı Kerim ve dualardan sonra ilçe halkımızın imzasına açılan “15 Temmuz Anı Defterini” öncelikle Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, İlçe Garnizon Komutanı Albay Hakan CİRİT ve Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK imzaladı.

Programda daha sonra 15 Temmuz Darbe gecesinin canlı tanığı olarak İstanbul’da o gece yaşananları anlatan Abdullah ÇELİK’in duygu dolu konuşmasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Adnan KAMIL “En çok ihtiyacımız olan şey birlik ve beraberliğimizdir. Birlik ve beraberliğimizi bölmek için çok çeşitli oyunlar oynandı, ancak bugüne kadar oynanan bütün oyunlar boşa çıkarıldı. 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ teröristlerinin emelleri, halkımızın şanlı direnişiyle ve birbirine kenetlenmesiyle boşa çıkarıldı” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un İstiklal Marşımızda yer alan;

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın
dizeleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK, katılımcılara hitaben şu sözlere yer verdi;

“Bundan 1 yıl önce, demokrasimize neşter vurmak isteyen FETÖ terör örgütüne mensup hainlerin, emellerinin boşa çıkarıldığı günün anısına, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ programına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu kahraman ve Aziz Milletin bir ferdi olmaktan duyduğum gururu belirterek konuşmama başlamak istiyorum. Vatan haini, Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması mensubu teröristler, yurdumuzu hadsiz bir işgale giriştiklerinde; Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir saldırıya maruz kalmış bu Millet, elinde topu, tüfeği olmadan, göğsünde iman, kalbinde vatan sevdasıyla, vücutlarını tanklara siper ederek, adeta darbeye karşı darbe yapmış bir millet olarak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

Bu destanın adı 15 TEMMUZ DEMOKRASİ DESTANIDIR.
Kim bu cennet vatan uğruna olmaz ki feda
dizelerinin can bulduğu gecenin adıdır 15 TEMMUZ.

Devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarına akın etmiş FETÖ teröristlerine, Milletin iradesine sıkılan kurşunlara karşı, Aziz Şehitlerimizin vücutlarını siper ettiği gecedir 15 TEMMUZ.

Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bir talimatıyla, kadın, erkek, yaşlı, genç, tüm vatan sevdalılarının, Çanakkale ruhunu, Dumlupınar’ı ve Kurtuluş Savaşını adeta yeniden yaşayarak ve şehit olmayı göze alarak sokaklara akın ettiği ölümsüz destanın adıdır 15 TEMMUZ.

Bu darbe girişimi milletimiz, hükümetimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclis’imizle birlikte gözbebeğimiz olan Türk Silahlı Kuvvetleri’mize karşı yapılmıştır. Bu silahlı darbe girişiminin yenilgiye uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir.

Şairin dediği gibi:

Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır.
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.
Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır.
Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.

Rabbim, bu iman ve inancı karşılıksız bırakmamış, Aziz Türk Milletinin yardımcısı olmuş ve hain geceyi zaferle taçlandırmıştır. Bizlere bu güzel günleri yaşatan, hainler karşısında zaferi nasip eden Rabbimize, hamdolsun.

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır...
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır...

Ülkemizi parçalamak için, içeride FETÖ-PDY-PKK-PYD-KCK-DAEŞ-DHKP/C ve dışarıdaki düşman, küresel sömürü baronları birleşmiş durumda. Bize düşen de, dün olduğu gibi bugün de kenetlenmek, birlik olmaktır.

Her bir karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış cennet vatanımızın, birlik ve beraberliğinin korunması, ülkemizin her bir kurumunun gizli ve aleni bölücü teröristlerden arınması, yeniden Büyük Türkiye’nin inşası için bizler, dün de buradaydık, bugün de buradayız.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi;

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!
Düşün altında binlerce kefensiz, yatanı.
Sen Şehit oğlusun, incitme, yazıktır, Atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Çok değerli hemşehrilerim, sevgili gençler, saygıdeğer büyüklerim, hanımefendiler, beyefendiler, analarım, bacılarım; sizler, örnek aldığımız, Başta Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM olmak üzere; Bu cennet vatanımızı işgal etmek isteyen, yeryüzünde ne kadar işbirlikçi, emperyalist, Siyonist, FETÖ-PKK gibi topyekün, bütün fitne ve şer odaklarına karşı durmuş,

Milletiyle bütünleşerek, ülkemiz üzerinde hesabı olanların hesabını soran, o gece sokağa çıkarak, Devletimizin içine sızmış FETÖ ve işbirlikçilerinin, Türk Milletini, kendi uçak ve helikopteriyle ateş altına alan, tank ve toplarla milletin kendilerine emanet ettiği silahlarla, Milletin Meclisini bombalayan, 249 vatan evladımızı, ellerindeki bayrak, kalplerindeki imanla kurtuluş mücadelesi verirken şehit eden, 2200 vatan evladımızı yaralayan, gözü dönmüş hainlerin Türkiye’mi işgal kalkışmasından kurtaran, Şimdi de, 80 Milyon Türk Milletini Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet anlayışıyla, 15 Temmuz destanını taçlandıran birer vatan evladısınız.

Bu zorlu yolda hepimize önemli sorumluluklar ve görevler düştüğünü, bu vesileyle bir kere daha yineliyor, böyle olumsuz olayların yaşanmamasını temenni ederken, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi de saygıyla selamlıyorum.

Ey Türk İstikbalinin Evladı!
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’in konuşmasının ardından, TV kanallarında canlı olarak yayınlanan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden vatandaşlara hitaben yaptığı konuşma coşkuyla izlendi.

Daha sonra ise programda, Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, 15 Temmuz 2016 gecesi hayatını kaybeden Demokrasi Şehitlerini ve ülkemizin bütün şehitlerini rahmet ve minnetle yâd ederek başladığı konuşmasında “15 Temmuz 2016 gecesi, Türk Milleti göstermiş olduğu birlik ve beraberlikle adeta birbirine kenetlenerek hain FETÖ terör örgütünü başarısızlığa uğratmıştır” dedi.

15 Temmuz 2016 gecesi hain FETÖ teröristlerinin yapmış olduğu ve darbe girişimine karşı Milletimizin gösterdiği şanlı direniş ve Demokrasi Şehitleri anısına, AK Parti İlçe Yönetiminden Fikret HATİPOĞLU, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’e siyah Türk Bayrağı takdim etti. Duygu dolu anların yaşandığı Bayrak takdim töreninde Başkanımız, “Bizim şuana kadar gördüğümüz Türk Bayrağı, şehidimizin kanıyla sulanmış ve rengini oradan almış Al Bayrağımızdı. Bu akşam renginin siyah olduğunu görüyorum, bu siyah bayrağımızı 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşadığımız, hain teröristlerin hiçbir zaman unutulmaması anlamında, siz değerli hemşehrilerim adına kabul ediyorum. Ömrümün sonuna kadar, gözlerimi yumuncaya kadar, kanımın son damlasına kadar koruyup, kollayacağıma sizler adına söz veriyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar, gece 00.13’de okunan Selalar eşliğinde iki günlük Demokrasi Nöbeti tuttular.DİĞER HABERLER
16.03.2018 YENİŞEHİR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI
Yenişehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 16 Mart 2018 Cuma günü düzenlenen bir törenle ilk hasta kabulüne başladı. Törene, Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU,…
15.03.2018 BAŞKANIMIZ YOL ÇALIŞMALARI HAKKINDA BASIN MENSUPLARINI BİLGİLENDİRDİ
Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK, ilçemizde yapımı devam eden yol çalışmaları hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Yenişehir’in merkezinde ve…
15.03.2018 ÜCRETSİZ FİLM GÖSTERİMİ 'KOCA AYAK VE OĞLU' İLGİYLE İZLENDİ
Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile BBB Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından 14 Mart 2018 Çarşamba günü ücretsiz film gösterimi…
07.03.2018 BENMEP VE BUMEP KURSİYERLERİ BELGELERİNİ ALDILAR
BBB ile ortaklaşa düzenlenen Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ve Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında eğitim gören başarılı kursiyerlere 07…
07.03.2018 BBB BAŞKANIMIZ ALİNUR AKTAŞ MUHTARLARLA BULUŞTU
BBB Başkanımız Alinur AKTAŞ 07 Mart 2018 Çarşamba günü çeşitli programlar sebebiyle ilçemize yaptığı ziyarette muhtarlarımızla bir araya geldi. 71 Mahalle…
07.03.2018 GIDA ÜRETEN İŞLETMELER DENETLENDİ
Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen…
28.02.2018 KOSOVA FUSHE HEYETİ BAŞKANIMIZI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
Kosova Fushe Milli Eğitim Müdürlüğü Heyeti 26 Şubat 2018 Pazartesi günü Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’e makamında bir ziyaret gerçekleştirdiler.…
21.02.2018 YATILI ERKEK KURAN KURSU TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI
Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK 21 Şubat 2018 Çarşamba günü, Yatılı Erkek Hafızlık Kuran Kursu ile 4-6 Yaş Grubu Gündüz Kuran Kursu Binasının Temel…
20.02.2018 BAŞKANIMIZ MUHTARLARIMIZA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK 20 Şubat 2018 Salı günü, Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde, Muhtarlarımıza Öğle…
17.02.2018 ŞEHİDİMİZİ BİNLER GÖZYAŞLARI İÇİNDE UĞURLADI
İzmir Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalktıktan bir süre sonra düşen eğitim uçağında şehit olan Pilot Yüzbaşı Yunus BAL’ın cenazesi İzmir’de…